cedule OK

Československý internetový katalog stránek tříděný dle oborových katagorii a krajů.

Úvod ~ Nástěnka PR článků ~ Článek Jak správně vybrat pilový kotouč

PR článek

Jak správně vybrat pilový kotouč

www.gspzborovice.cz
logo.png

Jak správně vybrat pilový kotouč:

Nejprve je důležité si stanovit průměr pilového kotouče. Důležitým faktorem jsou i informace od výrobce. A proto je vhodné postupovat dle pokynů výrobce a vybrat dle doporučení výrobce Vašeho stroje vhodný průměr pilového kotouče. Někdy se setkáme se snahou navýšení prořezu větším průměrem pilového kotouče, může dojít k poškození jak pilového kotouče, stroje tak i k narušení bezpečnosti práce. I menší průměr sebou nese negativa v ohledu na nesprávnou funkci bezpečnostních prvků pily.

Pilové kotouče:

Po výběru průměru přecházíme na výběr tloušťky pilového kotouče. Tento parametr ovlivňuje záporně i kladně rychlost řezu, kvalitu řezu a prořez řezaného materiálu. Známou poučkou je čím menší tloušťka neboli tenčí kotouč tím dosáhneme kvalitnějšího a rychlejšího řezu. Ale má to i své proti, kterými jsou větší tendence k vibracím s vlněním a prohříváním pilového kotouče. Nejčastěji používánými tloušťkami kotoučů jsou 1,5 až 3,5 mm pilové kotouče. Tenčí pilové kotouče nejčastěji nalezneme u pokosových pil, kde se očekává čisté a rychlé řezání lišt a tenkých profilů a dále je nalezneme i u akumulátorových pil, kdy uživatelé těchto pil díky tenčím pilových kotoučů snižují spotřebu energie akumulátoru a zvyšují jeho životnost, ale má to i své proti, které jsme již zmiňovali. 

Pilové kotouče srovnání:   

Následujícím bodem jsou zuby pilových kotoučů a konkrétně jejich počet. I zde máme jednoduché pravidlo, které zní pokud máme více zubů dosáhneme čištějšího řezu, ale na úkor rychlosti, která bude snížena. Oproti tomu logicky méně zubů nabídne vyšší rychlost řezu, ale s mírným zhoršením kvality řezu. Volbu počtu zubů pilového kotouče nám ovlivní nejvíce druh řezného materiálu.  

Dalsím bodem je samotný materiál zubů pilového kotouče. V dnešní době si u pilových kotoučů můžeme povšimnout, že jsou vybaveny plátky ze slinutého karbidu. Můžeme je nalézt i pod pojmem SK plátky. Tyto plátky nám udávají vyšší životnost naostřeného břitu a taktéž i pochopitelně vyšší kvalitu řezu. Díky snaze snižování ceny těchto kotoučů s SK plátky je můžeme nalézt častěji a častěji i v domácím užití, kde není problém si osadit svou domácky vyrobenou cirkulárku kotoučem s karbidovými plátky. Tyto kvalitní kotouče nám usnadní a ulehčí práci i výsledek práce dosahuje vyšších kvalit. Pilové kotouče vyrobené z rychlořezné nástrojové oceli HSS můžeme nalézt u speciálních aplikací.

Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace